• Powitanie nowej pory roku - WIOSNA
    • Powitanie nowej pory roku - WIOSNA

    • W marcu dało się odczuć atmosferę oczekiwania na upragnioną wiosnę. Wszystkie wydarzenia i działania nastawione były na jej rychłe przyjście. W każdej klasie dzieci wykonywały ozdoby i dekoracje wiosenne.

     Witając wiosnę,  21  marca  zorganizowałyśmy odwiedziny w gospodarstwie rolnym „KARWIR” w celu zgłębienia wiedzy na temat hodowli drobiu. Dzieci przemaszerowały  barwnym pochodem przez wieś, trzymając  w  rękach  wiosenne  symbole i śpiewając piosenki o wiośnie. W ten sposób  wyraziły  swoją  radość  z  przyjścia  nowej pory  roku. Dzięki uprzejmości Państwa Rymar mogliśmy zobaczyć fermę kur, na której codziennie produkuje się kilka tysięcy jaj. Pracownicy pokazali dzieciom jak jajka są: segregowane, ważone, stemplowane, pakowane a następnie szykowane do sprzedaży. Właściciele przygotowali niespodziankę dla każdego w postaci jaj. Każdy mógł samodzielnie zważyć jajko i nabić stempel z oznakowaniem. Cóż za radość miały dzieci mogąc doświadczyć tego same !

     Pięknie podziękowaliśmy za tak wspaniałe doświadczenie jakim jest możliwość zobaczenia tego wszystkiego na żywo, a nie tylko w książkach. Kolorowym pochodem, z piosenką na ustach wróciliśmy do szkoły.

     Tego dnia każdy z nas pokazał też, że integruje się z osobami z Zespołem Downa ubierając dwie różne skarpetki. Dla dzieci był to Dzień Kolorowej Skarpetki, a dla nas Światowy Dzień Zespołu Downa  - ale o tym w kolejnym artykule.

     Autor- Monika Szwed-Olechowska

   • Światowy Dzień Zdrowia
    • Światowy Dzień Zdrowia

    • Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia niemalże na całym świecie. Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach włączyła się w obchody "Światowego Dnia Zdrowia".

     6 kwietnia br. w placówce została przeprowadzona akcja profilaktyczna pod hasłem "Żyj zdrowo i kolorowo". Akcją zostali objęci uczniowie klasy 1-3.

     W tym dniu gościliśmy w naszej szkole pielęgniarkę Grażynę Lazarczyk, która opowiedziała uczniom o profilaktyce zdrowotnej oraz wykonywanym przez siebie zawodzie. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą zdrowia oraz ważnych organizacji, które wyznaczają standardy opieki zdrowotnej m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykonując zadania dotyczące akcji "Żyj zdrowo i kolorowo". Na zakończenie zajęć uczniowie własnoręcznie wykonali sok ze świeżych owoców i warzyw. Wszystkim bardzo smakował.

     Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki: codzienny ruch, jedzenie warzyw i owoców oraz higiena osobista - zaprezentowane podczas akcji - zaowocują w przyszłości i wpłyną na większą świadomość naszych uczniów.

     Autor Kamila Iwańczak-Dymek

   • Z radością przedstawiamy wyniki konkursu plastycznego na Kartkę Wielkanocną
    • Z radością przedstawiamy wyniki konkursu plastycznego na Kartkę Wielkanocną

    • W dniu 04 kwietnia odbyły się obrady komisji konkursowej, której zadaniem był wybór prac do nagród i wyróżnień w wewnątrzszkolnym konkursie na Kartkę Wielkanocną dla klas I-III. Na konkurs wpłynęło 16 własnoręcznie wykonanych prac.  Dzieci ozdabiały kartki wielkanocne za pomocą różnych technik plastycznych. Komisja konkursowa miała więc bardzo trudne zadanie przy ocenie prac, ponieważ wszystkie były wyjątkowe.

     Ostatecznie wyłoniono 3 laureatów:

     I miejsce: Nadia EkiertII miejsce: Anna KalitanIII miejsce: Lena Winsz

     przyznano również 4 wyróżnienia:

     • Franciszek Kurek- kl. I,
     • Wiktoria Mickiewicz- kl. II,
     • Gabriela Łuksin- kl. III,
     • Lena Fudała – kl. III.

     Wszystkie kartki zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie. Autor: Monika Szwed-Olechowska

   • Dzieci zbierają elektrośmieci
    • Dzieci zbierają elektrośmieci

    • Elektrośmieci to powszechny i coraz większy problem dla naszej planety.

     Więcej elektroniki kupujemy niż oddajemy do utylizacji zużytą, a to staje się społecznym problemem. Rzeczy szybko się nudzą, nie tylko dzieciom, ale także dorosłym                           i zostają wrzucane w najdalszy i najciemniejszy kąt domu, piwnicy czy garażu.

     Nieświadomość jest ogromna, ponieważ każdy składowany zużyty sprzęt zagraża naszemu zdrowiu, wydzielając niebezpieczne substancje, a my nic z tym nie robimy, gdyż nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji ich przechowywania. Należy pamiętać, że mając na myśli zużyty sprzęt nie mówimy tylko o telewizorze, pralce czy suszarce, to również wszelkiego rodzaju zabawki elektroniczne, piloty, kable lub telefony. Wymieniać można do woli, ale zużytym sprzętem jest tak naprawdę każda rzecz, która przewodzi prąd.

     Nasz szkoła przystąpiła do akcji „ Dzieci zbierają elektrośmieci”. Dzięki uczniom                                             i rodzicom  udało nam się zebrać sporą ilość zużytego sprzętu, który został zabrany                            22 marca 2022r. z naszej placówki.

     Za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych, czyli połączenie  przyjemnego  z pożytecznym.

     Czekamy na nagrody 😊

     Zadbajmy wspólnie o naszą planetę!

   • Przywitali wiosnę inaczej…
    • Przywitali wiosnę inaczej…

    • Uczniowie klasy czwartej i szóstej, z okazji pierwszego dnia wiosny byli na wycieczce w Cinema Fun. Tam wzięli udział w warsztatach kulinarnych i robili pizzę, która była przepyszna. Następnie korzystali z wszystkich atrakcji znajdujących się w Cinema Fun - park trampolin, zjeżdżalnie, ślizgawki: falowa, tubowa, spiralna, rolkowa. Ciekawy okazał się zjazd pontonowy oraz ścianka wspinaczkowa. Cinema Fun, to niesamowite miejsce, które gwarantuje wiele atrakcji o zróżnicowanym poziomie dla młodszych jak i ciut starszych dzieci. Na koniec odwiedziliśmy KFC. „To była najfajniejsza wycieczka” – tak podsumowali wyjazd nasi uczniowie.

   • Dzień świadomości Autyzmu
    • Dzień świadomości Autyzmu

    • Corocznie, 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat specyfiki funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu.

     Symbolem solidarności z Autystami jest kolor niebieski. Z tej okazji Uczniowie Naszej Szkoły założyli na siebie ubrania w kolorze niebieskim.

     A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby ze spektrum autyzmu mają trudności w komunikacji, z postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

     "Spektrum (autyzmu) jest długie i szerokie, i wszyscy się na nim znajdujemy. Kiedy się w to uwierzy, łatwo zobaczyć, ile mamy ze sobą wspólnego." Lisa Genova – Kochając syna

   • Szkolny konkurs szachowy
    • Szkolny konkurs szachowy

    • Szachy, to wspaniała gra, która ma wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływa na rozwój intelektualny młodego człowieka, ucząc go logicznego myślenia, strategii, pobudzając wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują również osobowość, ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz waleczności. Gra w szachy uwalnia kreatywność, wzmacnia rozwiązywanie problemów, wymaga szybkiego myślenia i dostosowywania się do nowo powstałych warunków, ponieważ twój przeciwnik ciągle zmienia ustawienia. Dla mnie to nie tylko gra, ale narzędzie do rozwoju. Już po raz drugi, ze względu na zdalne nauczanie spowodowane pandemią Covid, zorganizowałam zdalny, szkolny konkurs szachowy na platformie lichess.org. Zainteresowanie było duże, a rozgrywki zacięte. Największą ilość punktów i pierwsze  miejsce zdobył Piotr Naryniecki uczeń klasy siódmej, drugie miejsce Marcel Winsz uczeń klasy piątej,  trzecie miejsce Szymon Kuszaj uczeń  klasy piątej.  Brawo chłopcy!!!!

      

     Iwona Stempniewicz

   • Konkurs „Kangur Matematyczny”
    • Konkurs „Kangur Matematyczny”

    • 17 marca 2022 r.  już po raz kolejny, chętni uczniowie z klas II-VIII, wzięli udział w międzynarodowym konkursie „Kangur Matematyczny”. Konkurs rozgrywany jest w sześciu kategoriach: Żaczek. Maluch, Beniamin, Kadet oraz Junior i Student ( dwie ostatnie kategorie przeznaczone są dla szkół średnich). Konkurs ma charakter jednorazowego testu, który zawiera od 21 do 30 zadań ( w zależności od kategorii) o różnym stopniu trudności. Za uczestnictwo w konkursie każdy dostał układankę logiczną, zaplątany kangurek. W naszej szkole do konkursu przystąpiło siedemnaście osób. Niestety ze względu na to, że jest to konkurs międzynarodowy na wyniki będziemy musieli poczekać do maja. Wielkie gratulacje dla wszystkich.

   • Dzień walki z depresją
    • Dzień walki z depresją

    • 23 lutego 2022 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy. W obu budynkach Naszej Szkoły pojawiły się przydatne informacje, mające za zadanie zwiększenie świadomości o depresji wśród uczniów

   • „Dzień Marchewki” – niezwykłe święto w przedszkolu!
    • „Dzień Marchewki” – niezwykłe święto w przedszkolu!

    • Tego dnia wszystkie dzieci ubrane były w „marchewkowe” kolory, a na głowach miały opaski z marchewką. Dzieci przyniosły pomarańczowe warzywo do przedszkola, które mogły dotykać, wąchać, smakować i samodzielnie określać jego charakterystyczne cechy.

     Podczas zajęć poznały budowę marchewki, dowiedziały się jak wiele wartości odżywczych posiada marchew i dlaczego powinniśmy ją jeść w różnej postaci.

     W dalszej części dnia dzieci wykonały marchewkowe zadania: szukały ukrytych marchewek w sali, układały marchewkowe puzzle, przeliczały marchewki oraz wykonały pracę plastyczną kształtującą przy tym motorykę małą,

     W dniu marchewki nie zabrakło również degustacji marchewkowego soku, którym wszystkim bardzo smakował.

     Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

     Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę pod różną postacią polubili!

     Agnieszka Chmielewska

   • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA, CZYLI DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI!
    • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA, CZYLI DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI!

    • 1 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa! Nawiązuje ona do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego, chromosomu w 21-ej parze chromosomów.

     Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na Osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

     Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Nasi Uczniowie pokazali swoje wsparcie dla Osób z Zespołem Downa zakładając kolorowe skarpetki!

     Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

   • Dzień bez plecaka
    • Dzień bez plecaka

    • 23 marca w Naszej Szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, został zorganizowany Dzień Bez Plecaka! Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością! Na korytarzu można było zobaczyć wózki, torby, chlebak, a nawet... oponę! Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i oby więcej takich radosnych chwil!

   • Poczet naszej szkoły na uroczystości w Strzegomiu
    • Poczet naszej szkoły na uroczystości w Strzegomiu

    • W niedzielne popołudnie 03.04.2022r. w Strzegomskiej Bazylice odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka, w której udział wziął Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Edmund Sposób, Ola Zachariasz, Kinga Maduch, Natalia Łuksin oraz Oliwia Szywała. Uroczystość była inauguracją obchodów 780 lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom, 10. rocznicą ogłoszenia patronami Strzegomia śś.Apostołów Piotra i Pawła oraz 20. rocznicą nadania tytułu Bazyliki Mniejszej strzegomskiemu Kościołowi.  W ciągu całego tego roku kalendarzowego będą jeszcze organizowane w Strzegomiu różne uroczystości mają na celu upamiętnienie rocznicy nadania praw miejskich. Naszemu Pocztowi serdecznie dziękujemy za godne reprezentowania naszej szkoły!!

   • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy-wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych
    • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy-wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych

    • 25 marca 2022 r. uczniowie klasy piątej i szóstej uczestniczący w projekcie gminnym dofinansowanym z Funduszy Europejskich: ”Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom” wzięli udział w wycieczce do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Wycieczka składała się z dwóch części. W pierwszej części uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach, które w ciekawy sposób wprowadziły ich w świat chemii. Tematem zajęć były: „Wody słone, wody słodkie”, tam poznali własności i ciekawostki wód słonych i słodkich oraz samodzielnie przygotowali tęczę oraz lampę lawową oraz wulkan. Eksperymentom towarzyszyły ogromne emocje, które można zauważyć na wykonanych zdjęciach. W drugiej części wycieczki uczniowie obejrzeli film o Ziemi i wraz z przewodnikiem zwiedzali interaktywne wystawy w Hydropolis. Zadowoleni, bogaci w nowe doświadczenia i wiedzę wrócili do Olszan.

   • Światowy Dzień Wody
    • Światowy Dzień Wody

    • Co my wiemy, to tylko kropelka.Czego nie wiemy, to cały oceanIsaac Newton

     Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszej cieczy na Ziemi. 

     W tym dniu w przedszkolu królował kolor niebieski symbolizujący wodę. 

     Już od najmłodszych lat warto uświadamiać dzieciom, jak wielkie znaczenia ma woda dla życia na Ziemi. 

     W tym dniu przedszkolaki wzięły udział w zajęciach i zabawach przygotowanych z okazji tego święta. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się:gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie i nad wodą, komu i do czego jest ona potrzebna. 

     Poznały proces obiegu wody w przyrodzie a także jak dużo jej jest na kuli ziemskiej i w naszym ciele. A najważniejsze odkryli w jaki sposób mogą podczas codziennych czynności oszczędzać wodę, zarówno w przedszkolu jak i w domu.

   • 21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny!
    • 21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny!

    • 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny.

     Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogły pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z kwiatami i kukłą Marzanny skandując hasła: „Wiosno przyjdź – Zimo odejdź”

     Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.

     Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre 🙂

   • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy
    • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy

    • Gmina Strzegom realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nr RPDS.10.02.01-02-0067/21.

     Celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności na rynku pracy, oraz rozwijanie indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

     Całkowita wartość projektu:198 464,35 zł

     85% ze środków Unii Europejskiej: 168 694,63 zł

     15% ze środków budżetu państwa: 29 769,72 zł

     Dofinansowanie projektu z UE: 168 694,63 zł

   • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy
    • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy

    • Gmina Strzegom realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”.

   • 8 marca – Dzień Kobiet
    • 8 marca – Dzień Kobiet

    • Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W naszym przedszkolu radosna atmosfera panowała już od samego rana.

     Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat” i wręczyli piękne kwiatki, a dziewczynki zostały „ukoronowane” pięknymi koronami. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach między innymi w porządkowaniu sali po zabawie. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

     Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

   • Pomoc Ukrainie
    • Pomoc Ukrainie

    • OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W STRZEGOMIU informuje osoby chętne, że w naszej gminie uruchomiono rachunek bankowy na który można przekazać środki finansowe na pomoc naszym sąsiadom. Zebrane środki finansowe przeznaczone będą przede wszystkim na wyżywienie naszych gości z Ukrainy.

     Podajemy pełną wersję konta (Bank Gospodarki Żywnościowej):

     • Numer rachunku 43 1600 1462 1026 9780 7000 0001
     • Numer IBANPL43 1600 1462 1026 9780 7000 0001
     • Numer BIC/SWIFT PPABPLPK
     • Z DOPISKIEM – UKRAINA – WYŻYWIENIE