• Alicja w Krainie Czarów
    • Alicja w Krainie Czarów

    • 27 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć ponadczasową opowieść Lewisa Carrolla pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Musical Teatru Muzycznego FORTE był niesamowitym widowiskiem, który zachwycił zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Na szczególne uznanie zasługuje wspaniała gra aktorska. Dzięki niepowtarzalnym, barwnym strojom oraz ciekawej scenografii widzowie bez trudu mogli przenieść się do bajkowej krainy Alicji. Spektakl był wzbogacony piękną muzyką oraz grą świateł, co dodawało mu niepowtarzalnego klimatu. Bez wątpienia musical zapewnił uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

      

     Najważniejszym aspektem było jednak przekazanie ważnej lekcji. Niezwykłe przygody wyjątkowej dziewczynki, która trafiła do magicznego świata, pozwoliły, choć na chwilę, uciec od otaczającej nas rzeczywistości i przeniosły do magicznej krainy, gdzie wszystko jest możliwe. Historia Alicji, która eksploruje nieznane tereny i poznaje niesamowite postaci, inspiruje do podejmowania wyzwań każdego dnia wbrew licznym przeciwnościom. Uczy kreatywności, pewności siebie oraz tego, że warto walczyć o swoje marzenia i konsekwentnie dążyć do celu.

     Mamy nadzieję, że uczniowie w pełni docenią wartość tego spektaklu i będą uczestniczyć w kolejnych takich wydarzeniach.

     Magdalena Ciężki.

   • DZIEŃ PRAW DZIECKA
    • DZIEŃ PRAW DZIECKA

    • 20 listopada to szczególny dzień-obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkich dzieciom- Konwencji o prawach dziecka. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia przysługują takie same prawa- PRAWA DZIECKA. Wszystkie dzieci są równe w świetle prawa. Z tej właśnie okazji zorganizowaliśmy w naszej szkole i oddziale przedszkolnym zajęcia poświęcone tej tematyce, podczas których uczniowie dowiedzieli się jakie są ich  prawa jak również obowiązki .Uczniowie obejrzeli film edukacyjny „ Prawa Dziecka” oraz ciekawe prezentacje,  przygotowali kolorowe plakaty oraz samodzielnie przygotowali  prezentacje multimedialne na ten temat. Natomiast przedszkolaki po spełnieniu obowiązku nauki, skorzystały z prawa do świetnej i zasłużonej zabawy. Działania i aktywności podejmowane tego dnia miały przede wszystkim na celu uświadomienie dzieciom, że  przysługują im prawa, które należy szanować,  ale również dzieci muszą pamiętać o swoich obowiązkach.

     PODSTAWOWE PRAWA DZIECKA:

     > Prawo do życia i rozwoju

     > Prawo do tożsamości

     > Prawo do wychowania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi

     >Prawo do wyrażania własnych poglądów, w tym w postępowaniu administracyjnym i sądowym

     > Prawo do informacji politycznych lub publicznych, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy w życiu swojej grupy, społeczności, państwa

     > Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania

     > Prawo do życia bez przemocy i poniżania

       Anna Borowiec

   • ESA- Edukacyjna Sieć Antysmogowa
    • ESA- Edukacyjna Sieć Antysmogowa

    • ESA- Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to ogólnopolski program cyfrowej edukacji ekologicznej realizowany przez NASK- Państwowy Instytut Badawczy. ESA to cyfrowa edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach. Projekt „Mierzymy się ze smogiem” łączy troskę o czyste powietrze z rozwojem kompetencji cyfrowych uczniów i dorosłych.W ramach ogłoszonego konkursu w roku szkolnym 2022/2023, nasza szkoła otrzymała urządzenie do prowadzenia edukacji ekologicznej związanej z pomiarami jakości powietrza. Na zewnątrz naszej szkoły został zamontowany miernik jakości powietrza.W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła dostała się do II etapu projektu i dzięki niemu otrzymaliśmy wewnętrzny ekran edukacyjny, który niedawno został zamontowany na korytarzu szkolnym. Dzięki temu każda osoba, która przechodzi czy przejeżdża obok szkoły, widzi od razu jaki jest aktualny stan powietrza. Natomiast ekran edukacyjny zamontowany wewnątrz szkoły umożliwia stały dostęp do bieżących informacji o stanie powietrza wszystkich przebywającym wewnątrz szkoły. Dodatkową korzyścią dla uczniów są wyświetlane treści edukacyjne na temat smogu i wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. 

     Anna Borowiec

   • Projekt "Umiem pływać" zakończony.
    • Projekt "Umiem pływać" zakończony.

    • 15 listopada zakończył się sezon basenowy klasy drugiej i trzeciej. Od 6 września, co środę, dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach w ramach projektu „Umiem pływać”. Ich opiekunem był Rafał Cichoń - instruktor pływania.

     Głównym celem projektu było rozpowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka przeciwdziałania i korygowania wad postawy, wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej, edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.

     Dzieci chętnie brały udział w zajęciach na basenie, nabrały zdrowych nawyków i po każdych zajęciach były bardzo zadowolone.

   • LAPTOPY DLA UCZNIÓW KLASY IV
    • LAPTOPY DLA UCZNIÓW KLASY IV

    • Czwartoklasiści Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza z oddziałami przedszkolnymi w Olszanach mogą już używać laptopów, które otrzymali na własność w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji „ Laptop dla ucznia”.

     Program jest rządową inicjatywą, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Otrzymany w ramach programu laptop będzie służył uczniom w kolejnych etapach edukacji. Dzięki temu zyskają oni równy i łatwiejszy dostęp do zasobów internetowych, e-booków, kursów i innych materiałów, które poszerzą ich wiedzę, umiejętności i zainteresowania.

     Program ma zapewnić wsparcie rozwoju dzieci, niezależnie od tła społecznego, czy typu szkoły. Dzięki niemu będą miały możliwość skorzystania z tych narzędzi.

   • Poczet Sztandarowy na uroczystości 11 listopada
    • Poczet Sztandarowy na uroczystości 11 listopada

    • Sobota 11 listopada była wyjątkowym dniem, ponieważ w tym dniu nasza Ojczyzna obchodziła  105 rocznicę odzyskania niepodległości. Zgodnie z panującą tradycją  w naszej gminie miała miejsce uroczystość upamiętniająca to szczególne wydarzenie, w której wziął udział Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Lena Magiera, Angelika Ferents, Asia Maciąg, Dawid Dyrała oraz Wiktor Strama.

     Przed godziną 11.00 rano na placu przed Bazyliką Strzegomską nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie Hymnu. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka. Po niej w przemarszu ulicami Strzegomia zebrani wraz  z pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik Ignacego Paderewskiego gdzie odbyły się przemowy zaproszonych gości oraz salwa honorowa Wojska Polskiego.

     Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem ikony polskiej niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego. 

   • Obchody Święta Niepodległości
    • Obchody Święta Niepodległości

    • Wielopokoleniowa uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się 10 listopada br., w świetlicy wiejskiej w Olszanach.  Stało się to tradycją w naszej wsi. Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się biało-czerwonym korowodem uczniów, którzy przeszli ulicami Olszan w kierunku świetlicy wiejskiej.

     Na miejscu, zaproszonych gości powitała Dyrektor szkoły Iwona Gołębiowska oraz Sołtys i Radna Stanisława Górska. Wśród zaproszonych gości, na uroczystość przybył Burmistrz Miasta i Gminy Strzegom – Zbigniew Suchyta,  za-ca Burmistrza - Tomasz Marczak, komendant OSP – Stanisław Zięba, mieszkańcy Olszan min. Pani Maria Jamróz, Pan Adam Dziedzic, córka pana Antoniego Imiołka i syn Pana Piotra Dziedzica - weteranów wojennych, którzy z całą rodziną zostali zesłani na Syberię. Tam zaciągnęli się do armii i przeszli szlak bojowy od Lenino do Berlina.

     Pani Dyrektor w imieniu swoim oraz całej społeczności szkoły, podziękowała Panu Burmistrzowi za troskę i wsparcie naszej małej Ojczyzny - wsi Olszany. Dzięki jego staraniom, uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy, będą mogli cieszyć się piękną i nowoczesną salą gimnastyczną.

     Uczniowie PSP im. A. Mickiewicza w Olszanach, zaprezentowali się w pięknym repertuarze, z głęboką treścią, dotyczącym symboli narodowych oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie „Co znaczy słowo Ojczyzna dla każdego z nas?”.  Odpowiedzi padały różne, jednak wspólnym mianownikiem tych wypowiedzi była miłość do naszej Ojczyzny.

     Wydarzenie uświetnił zespół folklorystyczny “Olszaniacy”, który zaprezentował się w patriotycznym repertuarze. Zaśpiewał on min. “Szarą piechotę”, “Pałacyk Michla” oraz “Wojenko, wojenko”. Radna oraz Sołtys wsi Olszany - Stanisława Górska, odczytała wspomnienia Adeli Cholewy, która w wieku 13 lat została wywieziona wraz z całą rodziną na Syberię. Był to niezwykle wzruszający moment, skłaniający do refleksji nad wartościami, jakimi powinniśmy kierować się w naszym życiu.


     Pan Burmistrz - Zbigniew Suchyta, podziękował uczniom za piękną postawę patriotyczną podczas śpiewania hymnu polskiego, a zgromadzonym gościom za przybycie i zaangażowanie w szerzeniu postaw mających na celu upamiętnienie historii swojej wsi oraz rozwijanie zainteresowania swoją małą ojczyzną.  Jednak szczególnie podziękował najmłodszym uczestnikom za wspaniały prezent, jakim było aktywne i radosne świętowanie dzisiejszego wydarzenia. Uroczystości zakończyły się przemarszem pod Pomnik Zwycięstwa i złożeniem kwiatów przez przedstawicieli szkoły, urzędu gminy, sołectwa oraz zespołu folklorystycznego.  

     Autor: Kamila Iwańczak- Dymek

   • Turniej Integracyjny w piłkę nożną
    • Turniej Integracyjny w piłkę nożną

    • W środowy poranek 08.11.2023r. w hali OSIR-u w Strzegomiu odbył się Integracyjny Turniej Piłki Nożnej, którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu.

     Głównym celem turnieju była integracja dzieci niepełnosprawnych i zdrowych oraz propagowanie aktywności ruchowej wśród uczniów. Wynik turnieju w tym przypadku nie miał znaczenia, ponieważ najważniejszy był udział i dobra zabawa uczestników zawodów.

     Ostatecznie zgłosiło się 6 drużyn w tym ze Świdnicy i Dzierżoniowa, które rozgrywały mecze systemem każdy z każdym. Od wielu lat nasza szkoła też bierze udział w tym turnieju i tak były tym razem - nasza ekipa składała się z:  Oli Dudek, Julki Zięby, Leny Fudały, Leny Magiery, Bartosza Semeniuka, Antka Nowaka, Krzysia Króla, Sebastiana Pawlika i Mateusza Wora. Ostatecznie turniej zakończył się bez klasyfikacji końcowej, gdyż wszystkie drużyny okazały się zwycięzcami i nie było podziału na przegranych i wygranych!!

   • Dzień Postaci z Bajek.
    • Dzień Postaci z Bajek.

    • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

     Dziś, tj. w poniedziałek 06.11.br., w naszej Szkole również zrobiło się bajkowo, kolorowo i pięknie! Ileż ciekawych postaci bajkowych mogliśmy spotkać podczas przerw międzylekcyjnych m.in.: urocze Smerfetki, SpiderMana, Pikachu, Kopciuszka, Dalmatyńczyka, wróżki, wiedźmy i czarownice, a nawet samego Harrego Pottera!

     Jak na święto bajkowe, które obchodziliśmy w naszej Szkole po raz pierwszy, spisaliśmy się wszyscy na medal!

      

     Samorząd Uczniowski zorganizował dodatkowo dziś konkurs, podczas którego wybrał najciekawsze ich zdaniem przebrania bajkowe. I miejsce otrzymały ex aequo Aleksandra Dudek i Julia Zięba z klasy 5 za stroje Smerfetek, II miejsce zdobył Patryk Smyksy z klasy 1 za strój Spidermana, III miejsce przypadło Erykowi Swatko z klasy 3 za strój Harrego Pottera. Nagrodzeni otrzymali dyplomy i słodkości.

     Warto jednak zaznaczyć, że wszyscy, którzy dziś do szkoły dotarli w tych pięknych bajkowych strojach są wygranymi dnia. Przenieśliście nas Kochani w barwny świat bajek, za co pięknie Wam dziękujemy!

     Więcej zdjęć obejrzycie w naszej galerii.

     MG

      

   • Do hymnu!
    • Do hymnu!

    • Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza konkurs śpiewu hymnu państwowego dla dzieci z przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i uczniów  i  I-III szkół podstawowych.

     Konkurs ma na celu promowanie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych wśród najmłodszych oraz kultywowanie polskości i tradycji narodowych.

     Zgłoszenia do konkursu można dokonać do dnia 8 listopada 2023 r. do godz. 12.00.

     Szczegółowe informacje i regulamin przedsięwzięcia można odnaleźć na stronie pod adresem.: Konkurs „Do hymnu z Ministerstwem Sprawiedliwości”

     Aby wziąć udział w konkursie, należy nagrać i przesłać do nas filmik z wykonaniem hymnu państwowego przez dziecko, bądź grupę dzieci z przedszkola, zerówki lub klasy 1-3 szkoły podstawowej. Nagranie powinno trwać nie dłużej niż 3 minuty i być wysokiej jakości. Prace konkursowe wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesyłać na adres e-mail: promocja.bk@ms.gov.pl  do 8 listopada 2023 r. do godziny 12.00 – z wykorzystaniem platformy Wetranfer (https://wetransfer.com), Microsoft Onedrive lub Dysk Google.

     Nagrania będą oceniane przez komisję konkursową, która weźmie pod uwagę następujące kryteria:

     • poprawność wykonania hymnu państwowego pod względem tekstu, melodii i rytmu
     • intonacja i modulacja głosu
     • ogólny wyraz artystyczny i emocjonalny
     • jakość nagrania

     Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni na stronie internetowej ministerstwa oraz nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Zapraszamy wszystkie przedszkola, zerówki i klasy 1-3 szkół podstawowych do udziału w tym wyjątkowym konkursie! Niech żyje Polska! 

     Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, który znajduje się w dokumentach na stronie Ministerstwa.

      

   • Szkolenie z pomocy przedmedycznej.
    • Szkolenie z pomocy przedmedycznej.

    • Nie tylko uczniowie w naszej Szkole się uczą. Kadra pedagogiczna również podnosi swoje kwalifikacje zawodowe i bierze udział w dodatkowych kursach. I tak w poprzednim tygodniu pracownicy naszej Szkoły wzięli udział w szkoleniu z pomocy przedmedycznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Takie szkolenia organizowane są oczywiście cyklicznie, wspomagając wiedzę teoretyczną i praktyczną nauczycieli w razie jakiegoś nagłego wypadku.

     Środowe popołudnie i godziny wieczorne 18 października 2023 spędziliśmy na sali wiejskiej w towarzystwie firmy szkoleniowej. Przypominaliśmy sobie i uczyliśmy się, na czym polega resuscytacja krążeniowo-oddechowa (również z defibrylatorem AED), pomoc w przypadku zadławienia (z użyciem chwytu Heimlicha), złamania, omdlenia, upadku z wysokości, porażenia prądem i wielu innych sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

     Szkolenie było długie, ale i wiedzy było sporo. A do tego mnóstwo praktyki, co możecie obejrzeć na zdjęciach w naszej galerii.

     Mamy nadzieję, że ta wiedza nie będzie nam się musiała nigdy do niczego przydać, ale w razie czego wiedzcie, że jesteście z nami bezpieczni!

     MG

   • „Bezpiecznie na wsi mamy upadkom zapobiegamy”. Rozwiąż kurs e-learningowy i wygraj jedną z 50 hulajnóg ufundowanych przez KRUS.
    • „Bezpiecznie na wsi mamy upadkom zapobiegamy”. Rozwiąż kurs e-learningowy i wygraj jedną z 50 hulajnóg ufundowanych przez KRUS.

    • „Bezpiecznie na wsi mamy upadkom zapobiegamy” - konkurs, w którym do wygrania są hulajnogi. Po raz piąty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników do udziału w kursie e-learningowym pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

     Kurs w nowoczesnej formie przybliża wiedzę o zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia.

     Wśród uczestników, którzy ukończą szkolenie i prześlą swoje zgłoszenie rozlosujemy nagrody. W działaniu mogą uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2009 –2017.

     Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy:

     1. zrealizować kurs dostępny na stronie internetowej https://prewencja.krus.gov.pl/ i rozwiązać test końcowy; Uwaga! Dane uczestnika należy wpisać przed rozpoczęciem realizowania szkolenia.
     2. pobrać certyfikat ukończenia kursu oraz formularz zgłoszeniowy;
     3. przesłać do 6 listopada 2023 r. certyfikat oraz wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy pocztą tradycyjną na adres: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: hulajnoga@krus.gov.pl z dopiskiem w tytule: „Kurs e-learningowy dla dzieci”

     Informacji udziela sekretariat Biura Prewencji, tel. (22) 592 64 10, e-mail: bp@krus.gov.pl

   • Pasowanie na ucznia klasy I
    • Pasowanie na ucznia klasy I

    • Pasowanie na ucznia to bardzo ważny moment w życiu każdego dziecka. W piątek 13 października br. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie pierwszej klasy oficjalnie stali się pełnoprawną częścią tej szkoły.

     Mimo, niesprzyjających warunków jakie panowały w tym dniu (awaria prądu) pierwszoklasiści udowodnili, że są świetnie przygotowani i w pełni gotowi do nauki! Przystąpili do pasowania, ślubując godnie reprezentować swoją szkołę, a także Rzeczpospolitą Polską oraz przyrzekając sumienną naukę i wzorowe zachowanie.

     Kiedy ceremonia została dopełniona dotknięciem wielkim ołówkiem w ramię przez dyrektor szkoły Panią Iwonę Gołębiowską, na twarzach dzieci pojawiły się wielkie i radosne uśmiechy. Na znak przyjęcia do grona społeczności uczniowskiej szkoły, pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także upominki i prezenty m.in. od radnej i naszej sołtys wsi, Pani Stanisławy Górskiej oraz od ks. Mariana Kujawskiego.

     Kochani pierwszoklasiści! Życzymy Wam dużo uśmiechu, serdeczności i powodzenia w nauce, a ponadto wspaniałych przyjaźni na całe życie. Więcej zdjęć w galerii.

     Monika Szwed-Olechowska

   • Dzień Nauczyciela 2023.
    • Dzień Nauczyciela 2023.

    • Dzień Nauczyciela, a właściwie Święto Edukacji Narodowej, odbywa się, tak jak co roku, 14 października. Tym razem wypada ono w sobotę.

     Zazwyczaj w pierwszej połowie października odbywają się występy uczniów i uroczystości upamiętniające utworzenie Komisji Edukacji Narodowej. To święto wszystkich pracowników oświaty, ale także uczniów.

     Uroczystość w tym roku w naszej Szkole obchodzimy dzień wcześniej, czyli 13 października 20213. W tym dniu odbędzie się również Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Spotkamy się na sali świetlicy wiejskiej w Olszanach.

      

      

     Wszystkim Uczniom, Pani Dyrektor, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy uśmiechu na co dzień, radości z możliwości kształcenia w naszej Placówce, dzieciom najlepszych wyników w nauce, a kadrze pedagogicznej satysfakcji z wykonywanego zawodu.

      

     Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę wydarzenia, jakim jest ustanowienie Komisji Edukacji Narodowej (14 października 1773). Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, który obchodzony jest 14 października. W 1982 roku, gdy Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniono nazwę na Dzień Edukacji Narodowej, który jest świętem wszystkich pracowników oświaty.

      

     MG

   • List Kuratora Dolnośląskiego ws. zadań domowych.
    • List Kuratora Dolnośląskiego ws. zadań domowych.

    • Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

     W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:

     1. Kwestie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczyw szkołach publicznych regulują:
      • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r.
      • Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)
      • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)
      • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)
     2. Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.
     3. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.
     4. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowanedo indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkaniaz rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.
     5. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.
     6. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiemi serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

     Z poważaniem pozostaję

     Roman Kowalczyk

     Dolnośląski Kurator Oświaty

     Wrocław 2023-10-09

   • Przedstawienie tetralne w SCK w Strzegomiu
    • Przedstawienie tetralne w SCK w Strzegomiu

    • Przedszkolaki oraz ich nieco starsi koledzy z klas 1-3 odwiedzili 02 października br., Strzegomskie Centrum Kultury. W sali widowiskowej mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt: ”Roszpunka”, które wystawione było przez In Art- Teatr Edukacji Wrocław. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na żywo występujących aktorów. Pomysłowa scenografia, barwne kostiumy, efekty świetlne, wspaniała muzyka, a przede wszystkim świetna gra aktorów spowodowały, że wszyscy z zaciekawieniem oglądali widowisko.  To było ciekawe i bardzo sympatyczne wydarzenie

   • Gminny Turniej Piłki Nożnej
    • Gminny Turniej Piłki Nożnej

    • W czwartkowy poranek 5 października na stadionie OSIR-u w Strzegomiu odbyły się Gminne Zawody Piłki Nożnej Szkół Podstawowych. Na turnieju nie mogło zabraknąć naszej reprezentacji, która wystąpiła w składzie: Wiktor Strama, Alex Goldian, Natan Fudała, Bartosz Dyduch, Antoni Mądrzak, Marcel Gołębiowski, Marcel Winsz, Szymon Kuszaj, Krzysztof Król i Sebastian Pawlik. W kategorii klas starszych 7-8, czyli tam gdzie zagrał nasz zespół do rywalizacji przystąpiło 7 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Nasz zespół trafił do grupy gdzie grały trzy drużyny, oprócz nas były jeszcze reprezentacje ze szkoły z Jaroszowa oraz PSP 4 ze Strzegomia.

     W pierwszym spotkaniu łatwo uporaliśmy się z przeciwnikiem z Jaroszowa wygrywając 8:0, natomiast w drugi spotkaniu poprzeczka poszła znacznie w górę i nasi chłopcy okazali się słabsi od swoich rówieśników z PSP 4 przegrywając ostatecznie 0:2. Te wyniki zagwarantowały nam jednak ostatecznie III miejsce w turnieju. Gratulacje dla naszych piłkarzy!

     Jakub Janowicz

   • Dzień Chłopaka
    • Dzień Chłopaka

    • W piątek, 30 września w naszej szkole panowała swobodna atmosfera, która sprzyjała obchodom Dnia Chłopaka. To święto, już na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych. Zarówno w oddziale przedszkolnym jaki i w klasach I-VIII, na chłopców czekała moc prezentów i niespodzianek.

     Przedszkolaki obchodzili święto przy muzyce i tańcach, ale nie zabrakło również zabaw rozwijających spostrzegawczość i sprawność manualną. Chłopcy otrzymali drobne upominki od swoich przedszkolnych koleżanek a mamy zadbały o poczęstunek i upiekły babeczki.

     W klasie pierwszej i drugiej uczniowie świętowali na świeżym powietrzu. Wychowawczynie zorganizowały grilla oraz zapewniły wiele atrakcji w postaci gier i zabaw ruchowych. Piknik na trawie należał do bardzo udanych.  

     W ramach projektu rządowego “Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła została wyposażona min. w sprzęt AGD, który wykorzystano podczas obchodów Dnia Chłopaka. Chłopcy, z klasy III zamienili się w kucharzy i przyrządzili smaczne gofry oraz pizzę. Zadanie było niełatwe, bowiem mali kucharze musieli odczytać przepisy kulinarne, następnie odmierzyć podane w nich proporcje i stosować się do wskazówek w przepisie. Podczas kulinarnej zabawy wykorzystano gofrownicę, mały sprzęt AGD, naczynia, sztućce oraz piekarnik. Efekt był spektakularny, wszystko smakowało pysznie.

     W starszych klasach tj. IV-VIII uczniowie uczcili Dzień Chłopaka słodkim poczęstunkiem i pizzą. Nie zabrakło drobnych upominków i zabawy przy muzyce czy grach planszowych.

     Warto dodać, że Samorząd Uczniowski również zadbał o dobrą atmosferę tego dnia. Zorganizował konkurs na szkolnych dżentelmenów. Na długiej przerwie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wraz z pozostałymi członkiniami, przeczytała życzenia dla chłopców a następnie rozdała nagrody wybranym w klasach dżentelmenom. W klasie pierwszej wygrał Adrian Sztorc, w kl. II – Ksawery Biernat, w kl. III – Marciel Zachariasz, w kl. IV - Błażej Bogacki, w kl. V –Wojtek Wilczyński, w kl. VI – Filip Karbowski, W kl. VII – Szymon Kuszaj a w kl. VIII – Bartosz Dyduch. Każdy Chłopiec dostał krawat wykonany przez SU. Wszystkim chłopcom, życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

     Kamila Iwańczak-Dymek

   • Światowy Dzień Jabłka
    • Światowy Dzień Jabłka

    • Światowy Dzień Jabłka, który obchodzony jest 28 września zainspirował uczniów naszej szkoły do przeprowadzenia akcji prozdrowotnej.  W klasach I-III odbyły się pogadanki na temat nieocenionych wartości odżywczych jabłek oraz sposobów wykorzystania ich w kuchni. By zachęcić uczniów do zdrowego odżywiania, w szkolnym “Laboratorium Przyszłości” wykonali oni pieczone jabłka z miodem i cynamonem. Rodzice, postarali się by tego dnia w szkole królowała szarlotka. W szkolnym ogrodzie dzieci wzięły udział w grach i zabawach ruchowych z wykorzystaniem jabłek. Odbyły się warsztaty z elementami dramy, kodowania. Tego dnia było bardzo wesoło i pysznie.

     Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii.

   • Moc projektów w naszej Szkole!
    • Moc projektów w naszej Szkole!

    • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Klasa w Terenie”, Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z darami natury świat nie jest ponury!”, Ogólnopolski projekt EkoMisja, Akcja BohaterON, Ogólnopolski projekt edukacyjny “Polak ma essę”, (Nie) zwykła matematyka, ESA- MIERZYMY SIĘ ZE SMOGIEM, „Czytam z klasą” lekturki spod chmurki, Native speaker w każdej szkole, Konkurs LINGOS, Projekt Edukacyjny “Nie lada to gratka! Poznajemy Misia Uszatka!”, Ogólnopolski Projekt Edukacyjny “Kalendarz Świąt Nietypowych”, Najbardziej Usportowiona Klasa Szkoły, Sportowa Super Klasa Szkoły  to projekty i konkursy, które realizowane będą w nowym roku szkolnym 2023/2024.

     I to pewnie jeszcze nie koniec, bo mamy dopiero początek roku szkolnego!

     Nasza utalentowana kadra pedagogiczna co rok wychodzi poza szkolne ramy edukacyjne szukając atrakcyjnych projektów do realizacji razem ze swoimi podopiecznymi. Mamy nadzieję, że uczniowie z chęcią wezmą w nich udział. O szczegóły pytajcie koordynatorów akcji, których znajdziecie w zakładce: REALIZOWANE PROJEKTY.

     MG