• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
    • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024

    • 21 czerwca 2024 zakończyliśmy bieżący rok szkolny. W otwartej w tym roku nowej sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami i rodzicami, by wziąć udział w uroczystości zakończenia roku szkolnego.

     Dyrekcja oraz wychowawcy wręczyli świadectwa zakończenia poszczególnych klas, nagrody oraz wyróżnienia za wysokie wyniki w nauce. To był radosny dzień dla wszystkich, bo wszyscy włożyliśmy mnóstwo swojej pracy, aby w tym dniu móc świętować i myśleć już o odpoczynku.

     Drodzy uczniowie!

     Wykorzystajcie dobrze letnie miesiące: oglądajcie przyrodę, uprawiajcie sporty, zwiedzajcie nowe miejsca, poznawajcie nowych przyjaciół, znajdźcie też czas na czytanie książek. Życzymy Wam niezapomnianych i bezpiecznych wakacji, spędzonych ciekawie, przyjemnie i zdrowo.

     A korzystając z okazji podsumowania roku szkolnego, Pani Dyrektor oraz Rada Pedagogiczna Szkoły serdecznie dziękują Rodzicom za świetną współpracę w bieżącym roku szkolnym, wszelkie wsparcie finansowe, rzeczowe oraz za dobrą energię, którą otrzymywaliśmy przez ostatnie miesiące. Przesyłamy Państwu raz jeszcze moc wdzięczności, bo przy takim wsparciu chce się po prostu działać na rzecz dzieci i młodzieży.

     Do zobaczenia we wrześniu!

     Więcej zdjęć w naszej galerii.

   • "Edukacja dla starości. Potrzebni sobie nawzajem" - podsumowanie projektu.
    • "Edukacja dla starości. Potrzebni sobie nawzajem" - podsumowanie projektu.

    • O realizacji projektuEdukacja dla starości. Potrzebni sobie nawzajem”, pisaliśmy już na naszej stronie internetowej. Podsumowując rok szkolny 2023/2024 chcemy podzielić się efektami dobrej współpracy ze środowiskiem lokalnym.  

     Celem Programu było uświadomienie dzieciom i młodzieży, że starość to naturalna faza w życiu każdego człowieka a kontakt z osobami starszymi wnosi wiele korzyści dla nowych pokoleń. Program realizowany był cykliczne poprzez spotkania dzieci i młodzieży z seniorami. Podczas spotkań seniorzy dzielili się swoimi pasjami, talentami, wiedzą. 

     Pierwsze spotkanie odbyło się w 7 grudnia. Chętni uczniowie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowali warsztaty kulinarne. Ideą gotowania było, połączenie na talerzu tradycji z nowoczesnością. Wspólnymi siłami powstały kopytka z pieczonymi warzywami oraz tortilla vege. W międzyczasie seniorki z KGW “Olszanianki”, uczestniczyły we wspólnych zabawach dotyczących zdrowego jedzenia. Podczas spotkania panowała bardzo przyjazna atmosfera. 

     Następne spotkanie odbyło się 21 marca br., a seniorką - edukatorką była Pani Wiesława Imiołek, która podzieliła się swoją pasją. Podczas warsztatów dzieci wykonały samodzielnie zające z siana oraz palmy wielkanocne. Uczniom bardzo spodobała się taka forma spędzania wolnego czasu. Podczas spotkania Pani Wiesława opowiadała o dawnych zabawach i zajęciach dzieci, uczyła rozpoznawać zboża i zioła. Uczniowie mieli okazję zobaczyć suszoną roślinę lnu, czarnuszki, prosa.  

     Kolejnym gościem, który zarażał dzieci swoją pasja była Pani Sołtys i Radna Stanisława Górska. Podczas spotkania opowiadała uczniom klasy 7 i 8 o Olszanach sprzed lat. Wykład uatrakcyjniony był licznymi pamiątkami, zapiskami, zdjęciami, które Pani Stanisława zbiera i wkleja do albumu. Zainspirowani wykładem uczniowie udali się zwiedzać swoją małą ojczyznę - Olszany. Podczas spaceru odwiedzili min. Kościół pw. Trójcy Świętej. Uczniowie podziwiali barokowe wnętrze kościoła, a na zewnątrz - płyty nagrobne z XVII i XVIII w. oraz pomnik św. Jana Nepomucena.  

     Ostatnim spotkaniem była wizyta w gospodarstwie państwa Kwiatkowskich. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję porozmawiania i przyjrzenia się produkcji miodu. Pan Paweł - właściciel wielopokoleniowego gospodarstwa, wyjaśnił na czym polega praca pszczelarza, opowiedział ciekawostki o życiu pszczół oraz zademonstrował, jak wygląda ul od środka. Podczas spotkania obecny był również dziadek pana Pawła, który założył gospodarstwo i zaszczepił u wnuka miłość do pszczół. Na koniec spotkania, każde dziecko otrzymało słoiczek miodu. 

     Dzięki takim spotkaniom, uczniowie uczą się ile pokładów energii, wielkich pasji kryje się w osobach starszych. Jednocześnie budowana jest niewidzialna więź między dziećmi a seniorami. Spotkania te niesamowicie integrują lokalną społeczność 

     Kamila Iwańczak-Dymek 

     Więcej zdjęć w naszej galerii.

   • Wycieczka klasy III do Świdnicy
    • Wycieczka klasy III do Świdnicy

    • W słoneczny poranek, 18 czerwca br., grupa uczniów klasy trzeciej wraz z wychowawczynią, wybrała się na wycieczkę do Świdnicy.  Celem wycieczki było zacieśnienie więzi koleżeńskich oraz pokazanie dzieciom różnych sposobów spędzenia wolnego czasu. Ponadto, wycieczka była nagrodą na zakończeniem pierwszego etapu edukacyjnego. 

     Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania Parku Centralnego, który o tej porze roku jest przepiękny. Liczne nasadzenia sprawiają, że można poczuć się jak w bajce i prawdziwie zrelaksować. W parku znajduje się dość duży i dobrze wyposażony plac zabaw, na którym trzecioklasiści świetnie się bawili, przełamując niekiedy swoje leki. Największym zainteresowaniem cieszyła się jazda na Tyrolce i wspinaczka po linach na tzw. bocianie gniazdo. Następnie, uczniowie wybrali się na lody i do kina.  Klasa wybrała film pt. W głowie się nie mieści 2”. Film opowiadał o nowych emocjach, które pojawiają się w głowie głównej bohaterki w okresie dorastania. Obawa, wstyd, zazdrość, nuda - próbowały ukształtować tożsamość dziewczynki. Film bardzo podobał się dzieciom, miejscami wzruszał. Każdy mógł odnaleźć w nim cząstkę siebie. 

     Po udanym seansie filmowym klasa wyruszyła do sali zabaw. Szaleństwu nie było końca!  Wszyscy wspaniale się bawili. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Pora była wracać do domu. Uśmiechnięci, naładowani dobrą energią wróciliśmy do Olszan.  

     Kamila Iwańczk - Dymek 

     Więcej zdjęć w naszej galerii.

   • I Szkolny Turniej Szachowy
    • I Szkolny Turniej Szachowy

    • 12 czerwca w naszej szkole odbył się I Szkolny Turniej Szachowy dla uczniów z klas I-VIII.

     Rywalizacja została podzielona na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III oraz klasy IV-VIII, łącznie zgłosiło się 15 zawodników i zawodniczek. Turniej odbywał się systemem pucharowym gdzie po rozlosowaniu par przegrywający odpadał a zwycięzca przechodził do kolejnej rundy.

     Nasi uczniowie przystąpili do rozgrywek pełni nadziei uzyskania dobrego wyniku i dotarcia aż do finału, żeby okazać się pierwszym zwycięzcą turnieju szachowego w historii naszej szkoły. Oczywiście poziom naszych graczy był dość zróżnicowany, jednak poziom ogólny był dość wysoki i nasi uczniowie w tak trudnej grze wymagającej umiejętności logicznego myślenia, obrania strategii gry oraz umiejętności planowania i przewidywania ruchów przeciwnika wykazali się dużym kunsztem.

     Ostatecznie po zaciętej rywalizacji w kategorii klas I-III w finale spotkali się Nikodem Jędrasiak z Erykiem Swatko. Po długiej i wyrównanej partii wygrał Nikodem Jędrasiak. Natomiast w kategorii uczniów klas starszych finał odbył się w składzie Marcel Gołębiowski kontra Krzysztof Król i w tym pojedynku lepszy okazał się być Marcel Gołębiowski zostając ostatecznym zwycięzcą.

     Wielkie gratulacje dla triumfatorów oraz wszystkich uczestników naszego turnieju!! Za rok spotkamy się pewnie ponownie!

     Jakub Janowicz

     Więcej zdjęć z Turnieju w naszej GALERII.

   • Niezapomniana wycieczka do Barda.
    • Niezapomniana wycieczka do Barda.

    • W czerwcu br. uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uczestniczyli w ekscytującej wycieczce do malowniczego Barda. Wyjazd ten dostarczył młodym uczestnikom mnóstwo wrażeń, łącząc naukę z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury. 

     Wyprawa do tego malowniczego miejsca rozpoczęła się od wyjątkowego przejazdu pociągiem. Dla wielu była to pierwsza okazja do takiej podróży, co wzbudziło ogromne emocje i dodało wycieczce wyjątkowego charakteru.  

     Po dotarciu do Barda uczniowie wzięli udział w spływie pontonowym po rzece. To była nie tylko okazja do aktywnego wypoczynku, ale także do podziwiania pięknych krajobrazów Dolnego Śląska. Spływ, choć momentami emocjonujący, odbył się w bezpiecznych warunkach pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów. Uczniowie musieli współpracować, co sprzyjało integracji i budowaniu zespołowego ducha. 

     Następnie dla dzieci przygotowano paintball. Zmagania dostarczyły uczestnikom  adrenaliny i radości. Poszczególne drużyny miały okazję sprawdzić swoje umiejętności strategiczne i taktyczne, a także wzmocnić współpracę w grupie. 

     Kolejnym punktem programu była wizyta w escape roomie "Folwark Szyfrów". Dzieci musiały wspólnie rozwiązać szereg zagadek, aby wydostać się z tematycznych pomieszczeń. Była to doskonała okazja do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, kreatywności oraz pracy zespołowej. Emocje towarzyszące rozwiązywaniu zagadek na pewno pozostaną w pamięci uczestników na długo.  

     Doskonałą okazją do relaksu, śmiechu i rozmów było wspólne pieczenie kiełbasek. Po posiłku uczniowie mieli czas na różnorodne gry i zabawy, które dodatkowo sprzyjały integracji i budowaniu przyjacielskich więzi. 

     Po dniu pełnym wrażeń i przygód nadszedł czas na powrót. Zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie, z głowami pełnymi wspomnień, wsiedli do pociągu, który zabrał ich z powrotem do codziennej rzeczywistości. 

     Wycieczka do Barda okazała się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie mieli okaznauczyć się współpracy, pokonać swoje lęki i nawiązać nowe przyjaźnie. Tego rodzaju wyjazdy są nieocenione dla wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, a Bardo na długo pozostanie w ich pamięci, jako miejsce wspaniałych przygód. 

     Magdalena Ciężki

     Zdjęcia z wycieczki dostępne są w naszej GALERII.

   • Zakończyliśmy kolejne dwa projekty.
    • Zakończyliśmy kolejne dwa projekty.

    • W naszej Szkole realizowane były zajęcia kształtujące kreatywność.

     Odbywały się one w każdy piątek. Uczniowie rozwijali swoje zainteresowania sferą artystyczną oraz ekologiczną na świeżym powietrzu. Tematyka zajęć realizowana była zgodnie z dwoma projektami: Ogólnopolskim Projektem Edukacyjnym Klasa w terenie i Ogólnoposkim Projektem Edukacyjnym Z darami natury świat nie jest ponury.

      

     Głównym celem projektów było:

     • kształtowanie postaw proekologicznych,
     • pobudzanie kreatywności dzieci,
     • rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody,
     • promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu,
     • zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły.
     • kształtowanie osobowości, wrażliwości emocjonalnej i estetycznej,
     • rozwijanie umiejętności współpracy w zespole,

     Poza przekazywaniem treści ekologicznych udział w zajęciach pomógł dzieciom lepiej rozumieć świat, rozwijać krytyczne myślenie, budowała wiarę we własne możliwości, zachęcała do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych, wdrażała do działań mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska. Rozwijała poczucie odpowiedzialności, zachęcała do aktywnej obecności we własnym środowisku, wdrażała do ekologicznego życia we własnym domu, rozwijała umiejętności służące samodzielnemu zdobywaniu wiedzy, wyszukiwania informacji dotyczących środowiska z różnych źródeł.

     Serdecznie gratulujemy zdobycia dyplomów. Certyfikaty i zaświadczenia prezentujemy w galerii.


     Monika Szwed-Olechowska

   • Wizyta w ZOO w Łącznej.
    • Wizyta w ZOO w Łącznej.

    • 11.06.2024r. uczniowie klas I-III wraz z oddziałem przedszkolnym udali się z wizytą do ZOO w Łącznej. Na miejscu czekało wiele atrakcji i niesamowite zwierzęta, których na co dzień uczniowie nie mają sposobności zobaczyć.

     Na obszarze 15 ha w zadbanych, przestronnych boksach i wolierach mieszkają: ptaki, lemury, strusie, jeżozwierze, surykatki, świstaki, fenki pustynne, serwale, ostronosy, dzioborożce, osły, wilki polarne, rysie, antylopy, lamy, jelenie i małpy (m.in. makaki japońskie, gibony, kapucynki, sejmiri wiewiórcze).

     Poznanie tych wszystkich zwierząt umożliwiały tablice informacyjne, które były umieszczone przy każdym stanowisku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się żurawie koroniaste, pawie indyjskie, surykatki, fenki pustynne (najmniejsze lisy na świecie). Wiele frajdy sprawiło dzieciom samodzielne karmienie zwierząt w ich zagrodach.

     Spacerując ścieżkami ZOO mieliśmy możliwość zaobserwowania pozostałych mieszkańców w przestrzennych wolierach m.in. rysie, daniele, antylopy, sarny, jelenie, lamy, osły. Dzieci zwróciły szczególną uwagę na wybieg białych wilków, które kilka tygodni temu powiększyły swoją watahę.  

     Na zakończenie bardzo interesującego i udanego pobytu w ZOO w Łącznej udaliśmy się pod wiatę, gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami, które przywieźliśmy. Po konsumpcji był jeszcze moment na drobne zakupy pamiątkarskie oraz wesołe, nieskrępowane zabawy na pobliskim placu zabaw.

     Wspólne zwiedzanie ogrodu zoologicznego dało dzieciom mnóstwo radości. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci. Wyjście okazało się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. To był miło spędzony czas ;)

     Kamila Iwanczak-Dymek

     Więcej zdjęć w naszej GALERII.

   • (Nie)zwykła matematyka. Zakończony projekt.
    • (Nie)zwykła matematyka. Zakończony projekt.

    • W naszej szkole zakończyliśmy ogólnopolski projekt edukacyjny (Nie)zwykła matematyka, którego koordynatorem w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach była Pani Iwona Stempniewicz.

     Projekt stworzyły dwie nauczycielki z Łodzi, Panie Agnieszka Pabiniak i Izabela Pietrzak ze Szkoły Podstawowej nr 142. Patronatem objęli: Kuratorium Oświaty w Łodzi, Urząd Stastystyczny w Łodzi, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego  oraz ProgreSfera Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

     Celem realizowanego projektu było:

     1. Rozwijanie zainteresowań, zdolności, kompetencji matematycznych, poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów.
     2. Poszerzenie, pogłębienie wiedzy na temat liczb i działań na nich oraz figur geometrycznych, integracja wiedzy szkolnej i pozaszkolnej, doświadczeńuczniowskich i ich aktywnego działania.
     3. Uświadamianie uczniów i pokazanie im, jakie szerokie zastosowanie w praktyce i codziennym życiu ma matematyka.
     4. Poznanie własnego miejsca zamieszkania i jego mieszkańców poprzez udział w projekcie.
     5. Rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania oraz wzmacnianie motywacji poznawczej.
     6. Propagowanie umiejętności i wiedzy matematycznej w środowisku lokalnym.
     7. Integracja środowisk biorących udział w projekcie.
     8. Rozwijanie umiejętności społecznych (praca w zespole, pełnienie ról, odpowiedzialność) oraz kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, samorządność.

     Ponadto:

     1. Rozwijanie zainteresowań, zdolności, kompetencji matematycznych, poprzezzastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzebi zainteresowań uczniów.
     2. Poszerzenie, pogłębienie wiedzy na temat liczb i działań na nich oraz figurgeometrycznych, integracja wiedzy szkolnej i pozaszkolnej, doświadczeńuczniowskich i ich aktywnego działania.
     3. Uświadamianie uczniów i pokazanie im, jakie szerokie zastosowanie wpraktyce i codziennym życiu ma matematyka.
     4. Poznanie własnego miejsca zamieszkania i jego mieszkańców poprzez udziałw projekcie.
     5. Rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania,argumentowania i wnioskowania oraz wzmacnianie motywacji poznawczej.
     6. Propagowanie umiejętności i wiedzy matematycznej w środowisku lokalnym.
     7. Integracja środowisk biorących udział w projekcie.
     8. Rozwijanie umiejętności społecznych (praca w zespole, pełnienie ról,odpowiedzialność) oraz kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność,przedsiębiorczość, samorządność.

      

     Dziękujemy uczniom za udział w realizowanyuch zadaniach przez cały rok 2023/2024. Naszej Nauczycielce, Pani Iwonie Stempniewicz serdecznie dziękujemy i gratulujemy uzyskania Certyfikatu.

      

   • O emocjach w bibliotece.
    • O emocjach w bibliotece.

    • W poniedziałek, 10 czerwca br., uczniowie klasy pierwszej i trzeciej wraz z wychowawcami udali się do Publicznej Biblioteki Miasta i Gminy w Strzegomiu. Celem lekcji było poznanie pracy bibliotekarza, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Zajęcia poprowadziła pracownica biblioteki pani Anna Krynicka.

     Uczniowie chętnie podjęli współpracę i z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania Małgorzaty Musierowicz pt: “Mały”. Było to wprowadzenie do trudnego tematu jakim są emocje. Dzieci nazywały emocje, wczuwały się w emocje innych, pokazywały swoją reakcję na różne sytuacje, które mogłyby ich spotkać. Następnie uczniowie wykonali karty pracy na których dorysowywali miny towarzyszące wybranym emocjom - radość, złość, smutek, zaskoczenie etc. Na uczniów czekały również zadania, rozwijające ich słownictwo i wyobraźnie - na podstawie ilustracji układali historyjkę, którą dzielili się z pozostałą grupą.

     Czas spędzony w bibliotece szybko mijał. Ostatnią atrakcją był teatrzyk kamishibai, prezentacja bajki o magicznej gąsienicy, która również przeżywała różne emocje.

     Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali w prezencie książeczki oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie.

      

     Kamila Iwańczak-Dymek

     Więcej zdjęć w naszej GALERII.

   • Nocka w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach.
    • Nocka w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach.

    • Długo uczniowie naszej szkoły będą wspominać noc spędzoną w szkole – noc pełną wrażeń i atrakcji.

     Impreza pod hasłem „Nocka w szkole” rozpoczęła się o godz. 18.00 w piątek 07 czerwca 2024 r., a zakończyła o poranku dnia następnego. Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji: nauka tańców „Belgijka, „Do góry”, „Czekolada”, turniej piłki nożnej, „Mam Talent”, gra „Mafia”.

     Uczniowie z klas IV-VIII prezentowali się jako zespół klasowy. Były to akrobacje, piosenki i scenki szkolne. Dla wszystkich zaserwowana została smakowita pizza. Przed spaniem urządzony został wieczór filmowy. W sobotni poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni – powrócili do swoich domów.

     Jako opiekun Samorządu Uczniowskiego dziękuję Pani Dyrektor i wychowawcom za zaangażowanie, wspólną zabawę, a szczególnie za troskę i opiekę nad uczniami. Pracować w takim zespole to duża przyjemność i motywacja do dalszych działań na rzecz dzieci i młodzieży.

     Więcej zdjęć po kliknięciu w link: GALERIA Z NOCKI.

     Maria Karkowska – opiekun S.U.

      

   • Zajęcia na świeżym powietrzu.
    • Zajęcia na świeżym powietrzu.

    • Robi się coraz cieplej i czuć powiew wakacji. Przed nami ostatnie dwa tygodnie szkoły. Uczniowie wyczekują ocen z poszczególnych przedmiotów, nauczyciele realizują zajęcia z podstawy programowej, by w pełni zamknąć rok szkolny.

     Tymczasem po lekcjach korzystamy z pogodnych dni, których coraz więcej.

     Dziś uczniowie, ktorzy po obowiązkowych zajęciach w swoich klasach spędzają czas na świetlicy szkolnej, mieli okazję do aktywności na tarasie szkolnym. Zabawa w "Cesarza" przyniosła mnóstwo radości. Stworzyliśmy dwie grupy rywalizujące ze sobą, gdzie wysłannicy grup w sprytny sposób przeciągali do swojej drużyny kolejne osoby. Śmiechu było przy tym sporo.

     Ta wizyta na tarasie widokowym miała też inny cel. Chodziły po szkole słuchy, że w bocianim gnieździe przybyło mieszkańców i przy okazji chcieliśmy też sprawdzić te informacje. Po cichu powiemy Wam, że wspólnie wypatrzyliśmy aż 4 młode bociany. Olszański dom służy tym pięknym ptakom, a my możemy je dyskretnie podziwiać, jak rosną na naszych oczach.

     Marta Górska

   • Dzień Dziecka - pełen radości i niespodzianek.
    • Dzień Dziecka - pełen radości i niespodzianek.

    • Moc atrakcji przygotowali nauczyciele, rodzice oraz Rada Sołecka wsi Olszany dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach na obchody Dnia Dziecka. Starsi uczestnicy mogli sobie w tym dniu przypomnieć okres dzieciństwa i beztroskiej zabawy.

     Uczniowie wzięli udział w zabawach tanecznych, rozgrywkach sportowych. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną „Belgijką”, tańcem który pokochali również Polacy i który często pojawia się na różnego rodzaju uroczystościach. Było przy niej mnóstwo świetnej zabawy i radości. Taniec poprowadziła nasza szkolna Myszka Minnie.  Ale nie zabrakło innych tanecznych popisów uczniów z nauczycielami, chociażby wszystkim znany utwór „Kaczuchy” sprawił mnóstwo śmiechu wśród jego wykonawców.  

     Nauczyciele przygotowali rozgrywki sportowo-rekreacyjne: przeciąganie liny pomiędzy chłopcami, dziewczynkami, klasowe i indywidualne. Nauczyciele poczuli taką ekscytację rywalizacją między swoimi uczniami, że w pewnym momencie sami złapali za linę.. ;) Można było pograć również w tenisa stołowego, porzucać kółkami do celu. Najmłodsze nasze talenty z przedszkola zaprezentowały przepiękne piosenki i zebrały moc ciepłych braw za swoje wykonania.

     Druga część spotkania wypełniona była zabawą z animatorami z „Leśnej Krainy”. Był to prezent ufundowany przez Radę Sołecką wsi Olszany. Dostępne były stanowiska z kolorowymi warkoczykami, balonowym zoo, strefą zabaw z matą „szalone stopy”, rzutem do celu, czy twisterem. Na koniec atrakcją był pokaz baniek mydlanych, zabawa pianą oraz bańka dymna i ogniowa. Dziękujemy serdecznie Radzie Sołeckiej, dzięki której mogliśmy wziąć udział w świetnej zabawie z animatorami ze Strzegomia. To jeszcze bardziej uatrakcyjniło fantastyczną zabawę.

     Rodzice w tym dniu zorganizowali poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek i gofrów z bitą śmietaną i owocami oraz napojami. A w trakcie całej imprezy zorganizowana została również loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami.

     Wszystkim zaangażowanym w organizację tego szczególnego dnia: Rodzicom, Nauczycielom, Radzie Sołeckiej wsi Olszany składamy moc serdecznych podziękowań. Razem możemy więcej!

     Więcej zdjęć obejrzysz po kliknięciu w poniższy link: galeria zdjęć z Dnia Dziecka.

     Marta Górska.

   • Dzień Mamy i Taty
    • Dzień Mamy i Taty

    • Dwa najpiękniejsze słowa świata 

     We wszystkich językach to Mama i Tata. 

     Wypowiadane przez wszystkich ludzi,

     Czy to są mali, czy to są duzi.

     Mamusia, mamunia, mamcia czasami, 

     Tatuś, tatulek, tatko kochany. 

      

     Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem.  

     Z tej właśnie okazji 29 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Matki i Dzień Ojca. Uczniowie z klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały swoim kochanym Rodzicom program artystyczny. Z dużym zaangażowaniem prezentowały swoje możliwości wokalne, recytatorskie i taneczne. Za pomocą prostych słów pragnęły podziękować swoim Kochanym Rodzicom za ich miłość, oddanie, trud i poświęcenie włożone każdego dnia w ich wychowanie. 

     Przedszkolaki bawiły swoich gości montażem słowno-muzycznym. Piękne wiersze, przeplatane tańcami dopełniła humorystyczna scenka pod tytułem „Życzliwe sąsiadki”. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Niezapomniane chwile na pamiątkę zostały uwiecznione na wspólnych zdjęciach. Wszystkim Mamom i Tatom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z tak wspaniałych dzieci! 

     Więcej zdjęć w naszej galerii.

       

     Agnieszka Chmielewska 

   • Uczniowie klasy VII i VIII na wycieczce.
    • Uczniowie klasy VII i VIII na wycieczce.

    • We wtorkowy poranek 28 maja uczniowie klasy VII i VIII wraz z wychowawcami wybrali się na dwudniową wycieczkę do Ziemi Kłodzkiej. W czasie wycieczki towarzyszył nam też przewodnik, który opowiadał nam ciekawe historie związane ze zwiedzanymi obiektami i miejscami.

     Naszym pierwszym przystankiem było Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Pstrążnej, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z dawnym rzemiosłem wiejskim z tego regionu. Atrakcją specjalną była lekcja wypiekania chleba pt."Od ziarenka do bochenka”, podczas której uczniowie sami upiekli chleby i które oczywiście później ze smakiem zjedliśmy :).

     Po pobycie w Muzeum udaliśmy się do Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie zwiedziliśmy Błędne Skały, w których każda skała posiada własną nazwę nawiązującą do jej kształtu np. Kurza Stopka, Tunel czy Wielka Sala. Niestety pogoda spłatała nam wielkiego psikusa.W trakcie spaceru spadł na nas ogromny deszcz, który sprawił, że każdy wyglądał jakby wyszedł spod prysznica. Cali przemoczeni udaliśmy się na miejsce naszego zakwaterowania. Tam mogliśmy się wysuszyć, zjeść obiadokolację i odpocząć po całym dniu zwiedzania.

     W drugim dniu po śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Barda aby odbyć spływ pontonami po rzece Nysie Kłodzkiej. Atrakcja trwała dwie godziny i trzeba było wykazać się dobrą techniką wiosłowania, żeby nie kręcić się w kółko i nie wpaść w krzaki :). Po spływie odbyło się pieczenie kiełbasek przy ognisku, a po nim udaliśmy się w drogę powrotną pod szkołę. Cała wycieczka była bardzo udana i wszyscy dobrze się bawili a do tego każdy jej uczestnik zażył dużo aktywności ruchowej!

     Więcej zdjęć w galerii.

     Jakub Janowicz

   • Razem łatwiej.
    • Razem łatwiej.

    • Przypominamy, że dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat którzy doświadczają smutku, samotności, myśli samobójczych, czy kryzysu psychicznego wraz z rodzicami/opiekunami prawnymi mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego BEZPŁATNIE w ramach realizowanego programu "Razem łatwiej."

     W takich sytuacjach można zadzwonić pod bezpłatny numer +48 800 805 600 lub skontaktować się pod adresem mailowym: razemlatwiej@cogitozdrowie.pl. Celem programu jest udzielenie wsparcia terapeutycznego oraz diagnostycznego.

     Pobierz broszurę informacyjną: broszura_zdrowie_psychiczne.pdf

      

   • Zawody AquaLigi.
    • Zawody AquaLigi.

    • W czwartkowy poranek 23.05.2024r.na strzegomskim Delfinku odbyły się kolejne zawody szkolnej pływackiej Aqualigi. Do rywalizacji przystąpili uczniowie za szkół z terenu naszej gminy. Swoje drużyny wystawiły szkoły z PSP2, PSP3, PSP4 ze Strzegomia oraz szkoły z Jaroszowa, Kostrzy i oczywiście uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach.

     W składzie pływaków z Olszan znaleźli się: Julia Zięba, Daniel Bajor, Błażej Bogacki, Szymon Kuszaj oraz Marcel Gołębiowski. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach wiekowych, najmłodsi – uczniowie klas IV ścigali się na dwóch długościach basenu, starsi na czterech długościach, a najstarsi z klas VII-VIII aż na sześciu długościach basenu co było już dużym wyzwaniem.

     Zawody jak zawsze dostarczyły wiele sportowych emocji i rywalizacji na wysokim poziomie. Z naszej drużyny najbliżej medalu był Daniel Bajor, który świetnie się spisał zajmując czwarte miejsce w swoim roczniku. Reszta naszej ekipy zajęła dalsze miejsca ale to nie one były przecież najważniejsze tylko sam udział!

     Gratulacje dla całej naszej ekipy za chęć walki w basenie!! Więcej zdjęć w naszej galerii.

      

     Jakub Janowicz

   • Muzyka łączy Europę.
    • Muzyka łączy Europę.

    • Nasi uczniowie wzięli udział w XIX Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej pt. "Muzyka łączy Europę", zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Strzegomiu, w piątek 10 maja 2024r.

     W tegorocznym konkursie wystąpiło aż 27 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych z dziewięciu gminnych szkół podstawowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Uczestnicy prezentowali utwory w języku angielskim, włoskim, francuskim i hiszpańskim.

     Publiczną Szkołę Podstawową w Olszanach zaprezentowali: Monika Nowak, Julia Zięba i Bartłomiej Semeniuk, który zdobył III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

     Dla uczestników była to z pewnością okazja do zdobycia nowych doświadczeń, przełamania tremy na scenie przed publicznością oraz do zaprezentowania zdolności wokalnych i językowych.

     Szersza relacja na stronie RadioSudety24pl.

     Jadwiga Szklarek.